19.8.07

minik bayanlar


Bilge'nin sol üst köşedeki çay takımından var. Bunlar porselen ve mikrodalga fırına bile girebiliyor. Bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. Plastik dışında, farklı bir materyalden yapılmış oyuncaklar bulmak şu dönemlerde çok güç. Çocuklar oyuncakları ağzına sokuyor, kimileri kemiriyor... Annelerin de içi gidiyor tabii. Hele de kızların bu tür oyuncakları tamamen ağızla temas ediyor. Bu nedenle porselen olması çok güzel. Ancak maalesef hep plastikleri satılıyor. Keşke çocuklarımızı birer plastik kafaya dönüştüren ve çoğu zaman zehir saçanların yerine, zihinlerini çalıştıran ve hayal güçlerini destekleyen sağlıklı oyuncaklar olabilse.

Mutfak çekmecelerini özgürce karıştırtan annelerin belki de bunlara hiç ihtiyaç duymayacaktır. Zaten bir kız çocuğunun, yukarıdakilerin tümüne sahip olmasına gerek de yok. İleride evinin kadını olmayı daha şimdiden normal bulmasına da :) Onun için, en iyisi kitaplar...

Cevizi de, büyüklükleri gözünüzde canlansın diye ekledim.

8 yorum:

bembi dedi ki...

Bilge'nin fincan takımı gerçekten çok şeker :) Minik bayanlara yönelik bir yazı yayınlaman çok hoş olmuş!
Gerçekten çocuklarımızın plastik yerine böyle sağlıklı oyuncaklara oynayabilmeleri dileğimle, istisnasız verdiğin linkler için de seni ve etik değerlerini tebrik ederim ablacım ;))) örnek alınmalısın! :)

PERİLİ KÖŞK dedi ki...

ama bunlar çok güzel,ne kadar gerçeğe yakın,doğru diyorsun ,artık oyuncakların büyük bir çoğunluğu plastik,hem de zevksiz ,çoğu pembe renkli,birbirinin aynı oyuncak çay takımı dolu her yer,
ceviz detayı tam denizlik,süpersin...

YAŞAMDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

EVCILIK OYNAMAK HEP COK SEVDIGIM BIR OYUNDU..BU KADAR COK OYUNCAGIMIZ OLSAYDI KESKE..
HARIKA GORUNUYORLAR MINIK BILGE MINIK ELLERIYLE BIZE BIR GUN CAY IKRAM ETSIN..ONUN MISAFIRI OLMA AYRICALIGINI YASAMAK ISTERIM...COKCA OP LUTFEN..

gezicini dedi ki...

aa bu minik fincan takımından ben de isterimm. ben nedense hiç evcilik oynamayan kızlardanım. şimdi bakınca böyle şeyler pek hoşuma gidiyor..
sevgiler
gorki

Deniz dedi ki...

bembicim, dün akşam burada görünce aklına geldi, hazırladı yemekler çaylar, babayla ben Bilge'ye misafir olduk. Baygınlık geçirsek de o mutlu mutlu oynadı, bize çorbalar yaptı :)

perilikoskcuğum, aynı evet gerçek gibi... pembeden ben nefret ediyorum artık, pembe telefon pembe bilmemne... cocuklarımıza karşı bir pasifleştirme operasyonu olarak goruyorum :(

kıymetciğim, döndüğünde Bilge ile oynarsınız artık. Dilediğin her türlü yiyeceği ikram edebilir. Bıkmadan oynayanı bulmuş daha ne ister :) Bekleriz.

gorkicim, hoşgeldin... sen evcilik oynanamışsın, biz de sokaklarda oynamadık :) gerçi evcilik değil de, evin içinde oynanabilecek herşeyi yapardık iki kız kardeş olunca. Neyse artık Kıymet geldiğinde sen de gelirsin, hepbirlikte kurabiye yer çay partisi yaparsınız miniş fincanlarla... da, şekerli çay içenler için üzgünüm, kesme şekerin içine sıgabilecegini sanmıyorum :)) sevgileeer

SaNeM dedi ki...

Bence en iyisi tahta oyuncaklar, yapboz gibi olanlar, verceksin onune, icat etsin dursun. Ben oyle yapicam, bir gun cocugum olursa.

fikriminincegülü dedi ki...

Biz küççükkene eti puf kutularının içine sinekler yakalar, sonra toz toprağı suyla karıştırır çamur haline getirip, sineklerle birlikte bir çeşit yemek yapar, sonra da komşuculuk oynardık. Sağlık deyince, ruh sağlığı da dahil mi buna.:))) O tatlı Uğurböcüküm şimdi o fincanlara hayali çaylar demleyip, hayali pastalarını ikram ederken ne tatlı görünüyordur. Nasıl canım çekti, bu tatlı yaramaza misafir olsam beni kabul eder mi dersin?:)))

Deniz dedi ki...

Sanemciğim, haklısın. Bizim de var tahta prizmalarımız. Onları resim gibi kullanıyor ve eğlenirken düşünüyor. Umarım bir bebek istiyorsan sahip olduğunda, ben sana armağan ederim bu tür bir oyuncak :)

fikriminincegülücüğüm, gerçi artık büyüdün de,illa ben sinek yakalayıp yemek yapacam demezsen o da oynar eminim :) bugün kırdım bir tabağını, kızdı zaten :) Dün karpuz koymuş içine akşamdan. sabah kalktığımızda dünyanın bütün karıncaları bizim evdeydi :)